واژینیسموس چیست و چطور درمان می شود؟

 واژینیسموس چیست و چطور درمان می شود؟

در این مقاله شما با نکاتی چند در خصوص ماهیت بیماری و یا اختلال واژینیسموس، علل واژینیسموس و درمان واژینیسموس آشنا خواهید شد.

تمامی نکاتی که در  ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد به تفکیک موضوع  و به طور مجزا نگارش خواهد شد.

 واژینیسموس چیست و چطور درمان می شود؟

واژینیسموس چیست؟

 1. واژینیسموس از انواع بیماری ها و یا اختلالاتی است که به نوعی مخصوص زنان می باشد.
 2. در این اختلال زنی که به آن مبتلاست متاسفانه در هنگام رابطه جنسی پیش از دخول آلت، واژن به طور ناخوادآگاه تحت انقباضاتی قفل شده و هرگونه دخول به آن غیر ممکن می شود و یا اگر دخول انجام شود با دردهای شدیدی همراه است.
 3. همانطور که گفته شد این اختلال غیرارادی و بدون هیچ گونه آگاهی و اختیاری اتفاق می افتد.
 4. تعداد کسانی که با این پدیده مواجه می شوند کم هستند ولی باید همین آمار را هم مورد توجه قرار داد تا این آمار رو به افزایش نباشد.

دکتـر اعظم محمدی  متخصص زنـان، زایمـان و نـازایی  با بهره گیری از جدید ترین روش های تشخیصی و درمانی مجهز در زمینه مشکلات مربوط به زنان ومسائل مربوط به  نازایی  می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با  شماره  66097670  تماس بگیرید یا به آدرس  اینستــاگـرام  ایشان مراجعه نمایید .

علامت و نشانه ابتلا به واژینیسموس چیست؟

 • اولین علامت و نشانه ای که از طریق آن می توانید نسبت به ابتلا به این اختلال آگاه شوید احساس درد و ناراحتی ای است که در هنگام رابطه جنسی دارید.
 • البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که گاها حتی دخول اولیه هم میسر نمی شود.

*این نکته را در خاطر داشته باشید که رابطه جنسی دردناک می تواند علامت خیلی مشکلات دیگر نیز باشد. مثلا داشتن عفونت نیز منجر به رابطه جنسی دردناک می شود. پس به محض اینکه در رابطه درد و ناراحت هایی را احساس کردید این توهم ایجاد نشود که حتما دچار واژینیسموس هستید. بهتر است برای آنکه تشخیص دقیقی  روی شما انجام شود تحت معاینات پزشکی متخصص قرار گیرید و مشاوره های لازم را داشته باشید.

چرا به واژینسموس دچار می شویم؟ به بیان دیگر چه علل و عواملی در بروز و ظهور واژینیسموس دخیل اند؟

 • ریشه رخداد واژینیسموس در اغلب موارد در زنان عاملی روانی است که در این اتفاق تاثیر گذار است.
 • البته علل دیگر هم می توانند دخیل باشند. اما متاسفانه دلیل اصلی و قطعی برای این پدیده نمی توان بیان کرد.
 • این نکته را باید مد نظر قرار دهید که این مساله هیچ ارتباطی با میزان میل جنسی زنان ندارد. گاها این سخن را می شنویم که آیا زنان در اثر بی میلی جنسی با این عارضه مواجه می شوند. در پاسخ باید بگوییم خیر این اعتقاد توهمی بیش نیست و هیچ رابطه علی و معلولی بین این دو وجود ندارد.

درمان واژینیسموس چگونه انجام می شود؟

 • واژینیسموس با انجام تمرین هایی قابل درمان است.
 • تمرین ها و انجام ترفند هایی برای احاطه و کنترل بر عضلات اطراف واژن بدین گونه قابل انجام است که ابتدا عضلاتی که در ناحیه واژن وجود دارد و وظیفه آنها کنترل و مهار ادرار در وضعیت هایی که امکان دفع آن وجود ندارد را منقبض کنید سپس تا ده بشمارید پس از گذشت این زمان این عضله ر ا شل کرده تا حالت طبیعی خود را بیابد.
 • پس از آنکه اقداماتی در خصوص انقباض و شل کردن را انجام دادید روز اول اولین بند انگشت، روز دوم دومین بند انگشت، و روز سوم انگشت را به طور کامل وارد واژن کنید. این تمرین را تاجایی ادامه دهید که دیگر واژن در برابر شی خارجی مثل آلت تناسلی همسر واکنشی نداشته باشد که منجر به سفت شدن آن شود.
 • در بسیاری از مطب ها و کلینیک ها برای درمان این اختلال چنین اقدامات تمرینی را هم در حضور پزشک و هم با توصیه و راهنمایی های پزشک در منزل انجام می دهند تا بتوانند احاطه ای بر این عضو داشته باشند تا هنگامی که با این موضوع مواجه شدند بتوانند به راحتی با آن مقابله کنند.

*این نکته را در یاد داشته باشید بسیاری از علل بروز سفتی در عضلات واژن منشایی روانی دارد که در این زمان باید تحت روان درمانی قرار گیرند.

نتیجه گیری

در انتها در مقام سخن آخر باید نوشت که زنان آگاه و باسواد باید در گزینش پزشک جهت انجام مشاوره ونیز درمان، تمامی ملاحظات لازم را داشته باشند مبادا با دریافت مشاوره های غلط از افراد غیر متخصص و بی تجربه با مشکلاتی مواجه شوند که نتوانند دیگر برای رفع آن اقدامی جدی و موثر داشته باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین متخصص زنان در تهران لبنک مربوطه پیشنهاد ما به شماست.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =