Javascript must be enabled in your browser to use this page.
Please enable Javascript under your Tools menu in your browser.
Once javascript is enabled Click here to go back to شرکت سرمایه گذاری خوارزمی
پنجشنبه, 04 ارديبهشت 1393

Persian / English

HXDMOOMENU

جستجو

فهرست اصلی

 

نرخ ارز(رسمی)

دلار آمريکا۲۴,۹۴۸
پوند انگليس۴۱,۷۵۱
درهم امارات۶,۷۹۲
یورو۳۴,۶۴۳

نرخ ارز(آزاد)

دلار آمريکا۳,۰۳۸
درهم امارات۵
یورو

نرخ سکه و طلا

اونس (دلار)
طلا بازار تهران
گرم 18 عیار
گرم 24 عیار۰
سکه طرح قدیم
سکه طرح جدید
نیم سکه
ربع سکه
سکه گرمی۰

آمار بازدید کنندگان

14امروزmod_vvisit_counter
448دیروزmod_vvisit_counter
4390این هفتهmod_vvisit_counter
4446هفته گذشتهmod_vvisit_counter
13920این ماهmod_vvisit_counter
9930ماه گذشتهmod_vvisit_counter
4063441آمار کلیmod_vvisit_counter

سهم نفت در درآمد سرانه کشورهای عضو اوپک ؛ درآمد نفتی سرانه عراقی ها بیشتر است یا ایرانی ها؟

چاپ PDF
منبع : اقتصاد آنلاین  تاریخ انتشار: 12 شهریورماه 1391

در حالی که قیمت نفت روز به روز در حال افزایش است و کارشناسان به اتفاق به قیمت های نفت بالای 100 دلار و 110 دلار در سال جاری و آتی امیدوارند، بررسی کردیم که درآمد سرانه هریک از کشورهای عضو اوپک از نفت چقدر است. با این حساب نه عربستان که قطر در رتبه اول ایستاده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، بر اساس تخمین EIA از وضعیت بازار جهانی نفت، اعضای اوپک در سال 2012(سال جاری) و سال آینده، به ترتیب هزار و صد و پنجاه و چهار میلیارد دلار و هزار و صد و هفده میلیارد دلار درآمد نفتی خواهند داشت. این در حالی است که در سال گذشته، این کشورها برابر 1026 میلیارد دلار درآمد نفتی داشتند. بیشترین میزان این درآمد نفتی، به میزان 311 میلیارد دلار در سال به عربستان سعودی می رسد که تقریبا برابر یک سوم کل درآمدهای نفتی کل کشورهای عضو اوپک است. با این حساب و با محاسبات اقتصاد آنلاین، درآمد سرانه متوسط در اوپک برابر 2683 دلار در سال 2011 بوده است.

اینها در حالی است که اوپک، تولید کننده حدود یک سوم کل نفت جهان است. و این مقدار درآمد تقریبا برابر با یک سوم کل حجم معاملات در بازارهای نفت صادراتی جهان است.

همانطور که در جدول زیر آمده است، میزان بهره مندی هریک از کشورها از کل این درآمد نفتی بسیار نامتوازن است. بطوری که بعد از عربستان، با اختلاف فاحش، کشور امارات با 101 میلیارد دلار در سال درآمد در رتبه دوم است و پس از امارات کشورهای ایران، نیجریه، کویت و عراق به ترتیب با 95، 90، 85 و 71 میلیارد دلار درآمد سالانه قرار دارند.

opec 

از سوی دیگر، سهم نفت در درآمد سرانه این کشورها نیز حایز اهمیت است. و حتی اختلاف ما بین این کشورها از این حیث بیشتر از قبل نیز هست، بطوری که این بار نه عربستان و نه امارات، که قطر بیشترین درآمدسرانه را از نفت با حدود 57 هزار دلار دارد. این بدان معناست که اگر پول نفت را بصورت مساوی میان همه قطری ها تقسیم کنند هر فرد قطری در سال برابر 57 هزار دلار بدست می آورد! در ادامه نیز کشورهای کویت، امارات، عربستان و انگولا با درآمدهای نفتی سرانه ای برابر 29 هزار دلار، 19 هزار دلار، 10 هزار دلار و 5 هزار دلار قرار دارند. جدول زیر به خوبی این اختلاف ها را نشان می دهد.

عربستان با این که بیشترین درآمد را دارد اما تقریبا یک پنجم کشوری همچون قطر درآمد سرانه نفتی دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، در این میان درآمد نفتی سرانه هر ایرانی برابر حدود 1500 دلار است که ایران را در کشورهای پایین جدول به لحاظ درآمد نفتی سرانه قرار می دهد. بطوری که ایران تنها بالاتر از دو کشور نیجریه و اکوادور قرار می گیرد و درآمد نفتی سرانه کمتری نسبت به تمام دیگر کشورهای عضو اوپک دارد. دلیل این امر جمعیت نسبتا زیاد ایران در مقایسه با کشورهای عربی و نفتی است. این بدان معناست که اگر تمام نفت ایران در سال مابین ایرانیان تقسیم شود، به هر ایرانی 1500 دلار می رسد که تقریبا برابر یک چهلم درآمد نفتی است که هر قطری دارد.نکته جالب توجه دیگر، درآمد سرانه بیشتر عراق نسبت به ایران است. که البته با افزایش شدید تولید نفت عراق در سال جاری و سال آینده این اختلاف بیشتر هم خواهد شد.

 opec1